Venų varikozė – visiems gerai žinoma kaip išsiplėtusios venos arba dar kitaip vadinama venų nepakankamumo lėtinė forma. Dėl susidarusio kraujo nepratakumo, šis užsistovi venose ir priverčia jas išsiplėsti. Žmogus patiria kojų tinimą, skausmą ir daugybę kitų nemalonių pojučių. Palengvinti nemalonius varikozės simptomus ir kitus nemalonius kojų skausmus gali padėti kompresines kojines.
Venų nepakankamumas – kas jį sukelia?
Pirmiausia reikėtų prisiminti, kaip kraujas keliauja žmogaus organizme. Iš širdies kraujas, keliaudamas arterijomis visą žmogaus kūną aprūpina deguonimi. Padaręs ratą, kojų venomis turi jis turi užkilti aukštyn. Akivaizdu, kad tam turi būti pakankamas spaudimas ir gerai „veikiantys“ venų vožtuvai, neturintys leisti kraujui tekėti priešinga kryptimi. Žmogaus organizmas gali būti lyginamas su bet kuriuo mechanizmu, kurio veikimo mechanizmuose atsiranda defektų. Dažniausias defektas, dėl kurio kyla venų varikozė – venų sienelių išsiplėtimas arba vožtuvų pažeidimas. Tai gali lemti įgimti procesai, pavyzdžiui, iš prigimties didesnis slėgis pilvo ermėje, neštumo metu, kada labiau spaudžiami vidaus organai, arba esant vidurių užkietėjimui, kraujas taip pat kyla sunkiau. Kartais įtakos turi įvairios ligos, kaip padarinius sukeliančios krešulius ir pažeidžia vožtuvus. Varikozė turi sąsajų ir su onkologinėmis ligomis. Kartais pagrindinės priežasties nustatyti nepavyksta, tačiau labai dažnai tai susiję su amžiumi (dažniau serga vyresni nei 50 m. amžiaus žmonės), taip pat nuo varikozės dažnai kenčia stovimą ir sėdimą darbą dirbantys žmonės (kirpėjai, virėjai, ofisų darbuotojai, kurie mažai fiziškai juda ir apkrauna kojų arba pilvo sritį). Dar tendenciškai venų nepakankamumas dažnesnis šiltuoju vasaros metu. Žmonės, linkę į lėtinį venų nepakankamumą, daug nemalonių pojūčių patiria kelionių metu, sunkiau išgyvena oro, slėgio, temperatūros pokyčius. Venų varikozę nėra lengva iškart pastebėti. Pirmiausia gali atsirasti sunkumas kojose, neramių kojų sindromas, ką žmonės dažnai sieja tiesiog su nuovargiu. Gali pradėti traukti mėšlungis, tinti blauzdos, esant ilgai negydomai varikozei, gali pasireikšti ūmūs padariniai – kręšuliai, opos, dermatitas. Moterys susiduria su išsiplėtusiais kojų kapiliarais, todėl natūralu, kad mėgstami sijonai nugrūdami giliai į spintą. Gydymo reikia neatidėti ir neleisti ligai patapti lėtine. Pirmomis stadijomis pakanka tepalų kojoms, įvairių kraujotaką skatinančių, šaldančių, gaivinančių gelių. Esant sunkiems atvejams, kada susidaro ir krešuliai, skiriamas chirurginis gydymas. Viena geresnių gydymo ir prevencijos priemonių – kompresines kojines. Bendrovės „Ortopedijos projektai“ parduodamos ortopedinės kojinės ir rankovės yra įvairaus suspaudimo lygio, todėl gali padėti gydytis nuo įvairaus lygmens varikozės. Kojinės siūlomas skirtingų dydžių – iki blauzdų, iki šlaunų pusės. Esant stipresniems varikozės atvejams labai padeda kompresinės pėdkelnės. Įmonė prekiauja SOLIDEA produkcija, kuri rekomenduojama ne tik kaip gydomoji produkcija, bet ir kaip prevencinė – kiekviena savo kojomis besirūpinanti moteris ar vyras, ypač dirbantys nepalankiomis darbo sąlygomis ar žinantys, kad šeimoje yra genetinis polinkis į venų nepakankamumą, turėtų šias kojines įsigyti.
Kokia varikozės prevencija?
Kaip jau minėjome, kompresinių kojinių naudojimas gali būti ir prevencinis. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kovojant su venų nepakankamumu visada naudinga numesti svorio, kad kojos būtų slegiamos kuo mažesnės jėgos. Moterys turėtų prisiminti, kad dažnas aukštakulnių nešiojimas taip pat yra vienas iš varikozės atsiradimo skatintojų. Kad sijonai vėl galėtų apnuoginti kojas ir netektų gėdytis dėl išsiplėtusių venų, reikėtų reguliariai sportuoti, gerti daugiau skysčių, o dirbant sėdimą darbą, dažniau pajudėti, padaryti aktyvesnes pertraukėles. Be viso to nepamirškite, kad kompresines kojines ir pėdkelnės šiandien gaminamos įvairių spalvų, yra lengviau priderinamos, malonios medžiagos, todėl nesukelia diskomforto, o svarbiausia – padeda jaustis geriau.